Produkta sertifikācija, atbildīgā persona kosmētika, Atbilstības deklarācija, CE marķējums, ES atbilstības sertifikāts, kosmētikas produkti Kosmētikas izstrādājumu paziņojumu portāls – CPNP, Regula (EK) Nr. 1223/2009 Kosmētikas produktu drošības ziņojums (CPSR) Eiropas Savienības sertifikācijas reģistrācija, pārtika kontaktmateriāli, pārtikas iepakojums

Atbilstības novērtēšanas moduļiem reglamentētajā sfērā

Jaunā pieeja ir likumdošanas metode, ko izmanto preču, jo īpaši rūpniecības preču, brīvas aprites jomā. Tā ir atteikusies no „vecās pieejas”, kas paredzēja detalizētas tehniskās prasības, kas bija ierakstītas likumdošanā, un nodrošināja pamatprasības.

 

Jaunā pieeja tika izstrādāta, lai papildinātu veco likumdošanas regulēšanas metodi, un tādēļ daudzi kopīgi elementi ir iekļauti, bet citādāk. Kopīgie elementi ietver:

- skaidru darbības jomas definīciju;

- kopīgu izteikumu, piemēram, „laišana tirgū” vai „ražotājs”, izmantošanu;

- prasības, kurām jāatbilst produktiem, lai sasniegtu likumdošanas mērķus, kas izteiktas kā pamatprasības vai sīki izstrādātas tehniskās specifikācijas, kas iekļautas likumdošanā;

- tehnisko līdzekļu un procedūru noteikšana, lai apstiprinātu atbilstību šīm prasībām;

- īpašas prasības produktu marķēšanai;

- „Noteikumi par brīvu pārvietošanos”, kas aizliedz jebkādus valsts pasākumus, kuri ierobežo brīvu pārvietošanos produktiem, kas atbilst tiesību aktiem, lai nodrošinātu brīvu produktu apriti visā ES teritorijā;

- Vispārīgas prasības tirgus uzraudzībai un prasību ievērošanai.

 

Savienības direktīvas aprobežojas ar pamatprasību noteikšanu tādās jomās kā veselības aprūpe, drošība, patērētāju aizsardzība un vides aizsardzība. Tiesību akti nosaka drošības līmeni, kuram jāatbilst produktiem, bet neļauj iepriekš noteikt tehniskos risinājumus šāda drošības līmeņa sasniegšanai. Tāpēc ražotājiem ir iespēja izvēlēties dažādus risinājumus, kas ved pie viena un tā paša rezultāta.

 

Tehniskās specifikācijas standarta veidā, uz kurām attiecas „jaunās pieejas” direktīvas, ļauj produktiem atbilst nepieciešamajām prasībām.

 

Saskaņoto standartu piemērošana garantē nepieciešamo produktu drošības līmeni, saskaņoto standartu izmantošana ir brīvprātīga, un ražotājs var izmantot jebkuru citu tehnisko risinājumu, kas pierāda, ka viņa produkts atbilst pamatprasībām.

 

Direktīvas nosaka arī atbilstības novērtēšanas prasības. Dažādi atbilstības novērtēšanas procedūru veidi ir noteikti Lēmumā 93/465/EEK un izklāstīti „moduļu” veidā. Katra direktīva ir izvēlējusies moduļus, kas uzskatāmi par piemērotiem atbilstības pierādīšanai, ņemot vērā ar konkrēto produktu saistīto riska veidu.

 

Daži moduļi prasa iesaistīties neatkarīgām atbilstības novērtēšanas iestādēm, kas pazīstamas kā notificētās iestādes. Lai nodrošinātu, ka notificētās iestādes var nodrošināt atbilstošu līmeni, tās ir pakļautas valsts iestādes — valsts akreditācijas iestādes — kontrolei. Tas tika izstrādāts visās dalībvalstīs kā līdzeklis, lai nodrošinātu atbilstošu uzticamības līmeni testu rezultātiem un CE produktu sertifikācijai vai inspekcijai.

 

Jaunā pieeja ieviesa kopēju atbilstības marķējumu, kas kļuva par tās visredzamāko un labi pazīstamo elementu. CE marķējums faktiski ir ražotāja paziņojums par to, ka izstrādājums atbilst visām attiecīgā tiesību akta pamatprasībām un ka tam ir piemērojamas atbilstības novērtēšanas procedūras.

 

Jaunā pieeja ir plaši atzīta par labu piemēru labākai regulēšanai, jo, pateicoties tās vieglākajām un elastīgākajām likumdošanas metodēm, pieņemot direktīvas, izdevās saskaņot kopējo Eiropas likumdošanu.

 

ES direktīvas bez sīkām specifikācijām veicināja elastīgu tiesisko struktūru, kas ir neitrāla attiecībā uz tehnoloģijām un kalpo par inovāciju un izaugsmes katalizatoru. Tas ļāva saglabāt likumdošanu vienkāršu un izvairīties no nepieciešamības bieži pielāgoties tehnoloģiskajam progresam, kas ir svarīgs faktors biznesa vidē, kuru raksturo strauji attīstītas tehnoloģijas. Ražotājiem tiek dota brīvība izvēlēties jebkuru piemērotu tehnisko un inovatīvu risinājumu, kas atbilst nepieciešamajam drošības līmenim, bet ar obligātu atbilstības prasībām pierādījumu.

 

Jaunās pieejas direktīvas ir veiksmīgi veicinājušas dažu tirdzniecības šķēršļu novēršanu, taču tiesiskajā regulējumā joprojām ir trūkumi, kas traucē patērētājiem un uzņēmumiem pilnībā izmantot iekšējā tirgus priekšrocības.

Padome savos lēmumos ir izstrādājusi konsolidētas atbilstības novērtēšanas procedūras un noteikumus to izvēlei un izmantošanai moduļu sistēmas sertifikācijas direktīvās.

 

Moduļi ir izveidoti tā, lai veicinātu to izvēli no vienkāršākajiem — „iekšējā ražošanas kontrole” vienkāršiem produktiem, kas ne vienmēr rada nopietnus riskus, pārejot uz vispilnīgākajiem — pilnīga kvalitātes garantija ES ekspertīzē, kur riski ir nopietnāki vai produkti un tehnoloģijas ir sarežģītākas. Lai atbilstu mūsdienu ražošanas procesiem, moduļi paredz gan produktu atbilstības novērtēšanas procesus, gan kvalitātes vadības novērtēšanu, atstājot ražotājam iespēju izlemt, kuri no tiem katrā gadījumā ir vispiemērotākie.

 

Lai palielinātu moduļu pārredzamību un efektivitāti, pēc Komisijas lūguma ISO 9001 kvalitātes nodrošināšanas standarti tika saskaņoti Eiropas līmenī un integrēti moduļos. Tādējādi ekonomikas dalībnieki, kas izmanto šos instrumentus savās brīvprātīgajās kvalitātes vadības stratēģijās, var gūt labumu no to pašu instrumentu izmantošanas regulētajās nozarēs.

 

Šīs dažādās iniciatīvas bija vērstas uz tiešu atbilstības novērtēšanas stiprināšanu pirms produktu laišanas tirgū. Vienlaikus Komisija ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm un valstu akreditācijas iestādēm izstrādāja Eiropas sadarbību akreditācijas jomā, lai nodrošinātu augstu kontroles līmeni un stiprinātu uzticību trešajām personām, kas iesaistītas produktu atbilstības novērtēšanā.

 

 Atbilstības novērtēšanas moduļiem reglamentētajā sfērā

Dažos moduļos ir nepieciešama trešo pušu atbilstības novērtēšanas struktūru, kas pazīstamas kā paziņotās institūcijas, iejaukšanās. Lai nodrošinātu, ka paziņotās institūcijas var nodrošināt atbilstošu līmeni, tās uzrauga valsts iestāde - valsts akreditācijas iestāde. Tas ir izstrādāts visās dalībvalstīs, lai nodrošinātu atbilstošu uzticamības līmeni testu rezultātiem un produktu vai pārbaužu CE sertifikācijai. Jaunā pieeja ieviesa vispārēju atbilstības marķējumu, kas kļuva par tā redzamāko un pazīstamāko elementu. CE zīme faktiski ir ražotāja deklarācija, ka produkts atbilst visām attiecīgo tiesību aktu būtiskajām prasībām un ka uz to attiecas piemērojamās atbilstības novērtēšanas procedūras.