Riska analīze un riska novērtēšana, elektromagnētiskā savietojamība.
Aparāta atbilstības novērtēšanas procedūrās ir noteikts, ka ražotājam ir jāsagatavo tehniskā dokumentācija. Šī dokumentācija var ļaut novērtēt ražojuma atbilstību attiecīgajām prasībām, un tajā jāiekļauj atbilstoša riska analīze un novērtējums. Lielākajā daļā gadījumu ražotājs un (daļēji) projektētājs nespēj veikt šo darbu.
EMCD riska jēdziens attiecas uz riskiem saistībā ar I pielikumā “Pamatprasības” norādīto EMC aizsardzību, nevis uz drošību. Pamatojoties uz zināšanām par attiecīgajām EMC parādībām, riska aprēķinus var veikt tikai speciālisti.
Ražotājs veic ierīces EMC novērtējumu, pamatojoties uz attiecīgajām parādībām, lai nodrošinātu atbilstību pamatprasībām.
Novērtēšanai nav nepieciešama trešās personas (piemēram, pilnvarotās iestādes) iejaukšanās, bet ražotājs ir vienīgais atbildīgais par atbilstošas novērtēšanas metodes piemērošanu.
Ja EMC novērtējumā konstatē, ka attiecīgā ierīce pēc būtības ir nekaitīga elektromagnētiskās savietojamības (emisijas un imunitātes) ziņā saskaņā ar 2. panta 2.d punktu, ierīce neizstaro, t. i., tā ir izslēgta no EMC direktīvas darbības jomas, un turpmāka rīcība nav nepieciešama. Tomēr ieteicams dokumentēt novērtēšanas rezultātus un secinājumus.
Veicot EMC novērtējumu, jāņem vērā visi normālie iekārtas ekspluatācijas apstākļi. Ja aparāts var būt dažādās konfigurācijās, EMC novērtējumam jāapstiprina, ka aparāts atbilst pamatprasībām “visās iespējamajās konfigurācijās, ko ražotājs definējis kā reprezentatīvas paredzētajam lietojumam”.
Praksē šis EMC novērtējums būtu jāveic saskaņā ar metodiku.
Jebkurā atbilstības novērtēšanas procedūrā ražotājam vispirms jāanalizē produkta īpašie riski, lai tos novērstu un nodrošinātu atbilstību pamatprasībām.
Kad šie riski ir apzināti, ražotājs nosaka pasākumus šo risku novēršanai, lai nodrošinātu atbilstību prasībām, un izvēlas atbilstošus tehniskos risinājumus.
Kad ierīces riski ir identificēti, ir iespējams izmantot trīs EMC novērtēšanas metodes:
a) Harmonizēto EMC standartu piemērošana, pārbaudot, vai izvēlētais saskaņotais standarts aptver visas ar izstrādājumu saistītās parādības.
b) EMC novērtēšana, ja nav piemēroti saskaņotie standarti un ražotājs piemēro savu metodiku.
c) Jaukts novērtējums, kurā apvienotas abas iepriekšējās metodes. Piemēram, saskaņotos standartus var izmantot, lai aptvertu emisijas parādības, bet detalizētu tehnisko EMC novērtējumu - imunitātes aspektiem.
Saskaņotie standarti nodrošina atzītu metodoloģiju, lai pierādītu atbilstību pamatprasībām, un parasti ir vēlamais veids, kā pierādīt atbilstību.
Ražotājs var lūgt, lai elektromagnētiskās saderības novērtējumu veic trešā persona (kas ir vēlams), taču jebkurā gadījumā par atbilstību ir atbildīgs tikai ražotājs.
Atbilstības novērtēšana ir tikai ražotāja atbildība.
Ražotājs sagatavo tehnisko dokumentāciju, lai pierādītu aparāta atbilstību direktīvas pamatprasībām, neatkarīgi no tā, vai ir norādīts II pielikums “Iekšējā ražošanas kontrole” vai III pielikums “EK tipa pārbaude, kam seko atbilstība tipam, pamatojoties uz iekšējo ražošanas kontroli”.
Tehniskās dokumentācijas mērķis ir ļaut novērtēt ražojuma atbilstību attiecīgajām prasībām. Tehniskajā dokumentācijā jāiekļauj atbilstoša riska analīze un novērtējums, visas nepieciešamās praktiskās (tehniskās) ziņas, tostarp tehniskā dokumentācijā iekļautā ražojuma identifikācija.
Identifikācija ļauj nepārprotami sasaistīt tehnisko dokumentāciju, ES atbilstības deklarāciju un ražojumu.
Tehniskajā dokumentācijā iekļauj izstrādājuma vispārīgu aprakstu, konceptuālus rasējumus un diagrammas, sastāvdaļas, mezglus, aprakstus un paskaidrojumus, kas nepieciešami, lai izprastu rasējumus, diagrammas un aparāta darbību. Ja ražotājs izmanto EMCD III pielikuma procedūru, tehniskajā dokumentācijā iekļauj ES tipa pārbaudes sertifikātu, ko izsniegusi paziņotā struktūra.