Kosmētika profesionālai lietošanai.
Regulā 1223/2011 par kosmētikas līdzekļiem noteikts, ka dalībvalstīm ir jāaizliedz tādu kosmētikas līdzekļu tirdzniecība, kuru sastāvā ir III pielikuma pirmajā daļā uzskaitītās vielas, kas pārsniedz noteiktās robežvērtības un neatbilst noteiktajiem nosacījumiem.
Vairākās III pielikumā uzskaitītajās vielās zem “ierobežojumiem” ir ieraksts “profesionālai lietošanai”.
Kosmētikas līdzekļu profesionālās lietošanas ierobežojums ir jānorāda uz etiķetes ar norādi “tikai profesionālai lietošanai”.
Dažos gadījumos profesionālās lietošanas ierobežojums ir saistīts ar to, ka ražotāji, iesniedzot drošības dokumentāciju, pieprasa, lai sastāvdaļa tiktu novērtēta tikai profesionāļu lietošanai.
Dažos gadījumos produktus var arī tirgot kā “tikai profesionāļiem paredzētus produktus”, “profesionālos produktus”, “profesionālo produktu līniju” u. c. kā daļu no mārketinga stratēģijas, bet regulā nav noteikts regulatīvs pienākums šādu ierobežojumu noteikt.
Regulā Nr. 1223/2011 par kosmētikas līdzekļiem ir izsmeļoši saskaņoti noteikumi par kosmētikas līdzekļu marķēšanu, tos laižot Kopienas tirgū, reglamentējot kosmētikas līdzekļu sastāvdaļas ar aizliegumu, ierobežojumu vai atļauju. Profesionālās lietošanas ierobežojums palīdz sasniegt šo mērķi, jo tas nodrošina, ka produkti, kas:
- satur noteiktas vielas
- satur vielas koncentrācijā, kas ir lielāka nekā vispārējai lietošanai paredzētajās vielās
- nesatur noteiktus brīdinājumus, kas ir obligāti patērētājiem, izmanto tikai profesionāļi.
Parasti tiek pieņemts, ka profesionālim ir noteikta līmeņa profesionālā izglītība vai pieredze. Profesionālis parasti ir:
- ir labāk informēts par konkrētas kosmētikas līdzekļa sastāvā esošās vielas vai koncentrācijas radīto risku veselībai nekā patērētājs;
- ir lielāka pieredze kosmētikas līdzekļu pareizā lietošanā - tas jo īpaši attiecas uz vielām, kuras izmanto nagiem vai matiem, bet kuras nedrīkst nonākt saskarē ar ādu;
- ir vairāk informācijas par kosmētikas līdzekli/tā sastāvdaļām.
Parasti profesionālus lietotājus ir vieglāk informēt par kosmētikas līdzekļa pareizu lietošanu nekā plašu sabiedrību.
Uz dažām profesionāļiem paredzētām vielām jābūt arī brīdinājumiem.
Brīdinājumi, kas paredzēti profesionāļu aizsardzībai, ir profesionālai lietošanai paredzētā ierobežojuma sekas, nevis iemesls.
Ņemot vērā profesionālai lietošanai paredzētā ierobežojuma mērķi un formulējumu, “profesionālis” ir jebkura persona, kas izmanto kosmētikas līdzekļus, veicot savu profesionālo darbību. Turklāt formulējums “profesionālai lietošanai” norāda, ka ierobežojums attiecas arī uz kosmētikas līdzekļa lietošanu: tātad kosmētikas līdzeklim ir jābūt lietotam, piemēram, uzklātam, nevis tikai pārdotam profesionālim.
Kosmētikas regula ir saistoša tikai attiecībā uz sasniedzamo rezultātu, bet formu un metožu izvēli atstāj valstu iestāžu ziņā. Transponējot, piemērojot un ierobežojot profesionālu lietošanu, valstu iestādes var brīvi izvēlēties formas un metodes, lai nodrošinātu, ka tiek sasniegts galīgais rezultāts (šajā gadījumā: produktu lieto tikai profesionāļi). Šīs formas un metodes var būt šādas:
- valsts noteikumi, kas nosaka, ka produktus, kuri satur attiecīgās sastāvdaļas, drīkst lietot tikai profesionāļi;
- valsts noteikumi, kas nosaka, ka produktus, kuru sastāvā ir attiecīgās sastāvdaļas, drīkst pārdot tikai profesionāļiem viņu pašu lietošanai.
Maz ticams, ka tiks ierobežota profesionāla lietošana, ja produkts vienkārši tiks atbilstoši marķēts un pieejams plašai sabiedrībai, tostarp patērētājiem mazumtirdzniecības veikalos.
Mūsu eksperti ir gatavi sagatavot kosmētikas līdzekļu drošuma ziņojumu (Cosmetic Product Safety Report CPSR) par kosmētikas līdzekļiem, kas paredzēti profesionālai lietošanai.