Produkta sertifikācija, atbildīgā persona kosmētika, Atbilstības deklarācija, CE marķējums, ES atbilstības sertifikāts, kosmētikas produkti Kosmētikas izstrādājumu paziņojumu portāls – CPNP, Regula (EK) Nr. 1223/2009 Kosmētikas produktu drošības ziņojums (CPSR) Eiropas Savienības sertifikācijas reģistrācija, pārtika kontaktmateriāli, pārtikas iepakojums

Inženiertehniskie produkti, saskare ar pārtiku.

Termins „materiāli un izstrādājumi, kas nonāk saskarē ar pārtikas produktiem” (FCM) aptver plašu preču klāstu.

 

Starp visplašāk izmantotajiem materiāliem ir daudzi plastmasas veidi, ko izmanto pudelēm, plēvēm un konteineru ražošanā. Ir arī plašs papīra un kartona izstrādājumu, laminātu, metāla un koka konteineru klāsts. Daudzas mūsdienu iepakojuma formas izmanto vairākus no tiem vienā iepakojuma produktā, lai aizsargātu pārtikas produktus apstrādes un transportēšanas laikā paredzamajos apstākļos.

 

Papildus materiāliem, ko izmanto pārtikas produktu iepakošanai, pastāv dažādas iekārtas, kas gatavo vai apstrādā pārtikas produktus. Pārtikas produkti var saskarties ar dažāda veida virsmām, kas izgatavotas, piemēram, no metāla, plastmasas, koka un gumijas. Ir arī pārtikas virsmas un iekārtas, ko izmanto mājsaimniecībā, piemēram, trauki un galda piederumi, uz kuriem un ar kuriem pasniedz ēdienu.

 

Jebkura rūpnieciskā iekārta, uz kuru attiecas mašīnbūves regulējums, ir pakļauta prasībām par atbilstību Regulai par materiāliem, kas nonāk saskarē ar pārtikas produktiem, ja šī iekārta (tās daļas) nonāk saskarē ar pārtikas produktiem.

 

Iekārtas, kas ir tiešā saskarē ar pārtikas produktiem, jābūt piemērotām saskarei ar pārtikas produktiem un atbilstošām likumdošanas prasībām.

 

Visām iekārtām un piederumiem, kas ir tiešā saskarē ar pārtikas produktiem, jābūt apstiprinājumam par atbilstību likumdošanas prasībām – ražotāja paziņojumam par to, ka tie ir piemēroti paredzētajai lietošanai.

 

Pretēji izplatītajam uzskatam, CE marķējums uz pārtikas produktu apstrādes iekārtām nav tās kvalitātes rādītājs vai apliecinājums, ka tā ir ražota ES. Tas ir iekārtas ražotāja garantija, ka izstrādājums atbilst visām tam piemērojamajām normām. ES tās ir ne tikai acīmredzamas elektriskās un trokšņa normas, bet arī ES Regula 1935/2004, kas kontrolē materiālus, kuri nonāk saskarē ar pārtikas produktiem, un ES Direktīva par mašīnām 2006/42, kas prasa, lai pārtikas produktu apstrādes iekārtas būtu projektētas atbilstoši higiēnas prasībām. Tikai ražotāji, kuri var pierādīt atbilstību visām piemērojamajām normām, ir tiesīgi marķēt savus produktus ar CE marķējumu.

 

Pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES, pamatregulas prasības tika iekļautas Lielbritānijas normatīvajā aktā 2619, bet mašīnu direktīvas prasības — normatīvajā aktā 1597. Tā kā CE marķējums pakāpeniski tiek aizstāts ar UKCA marķējumu, apsverot pārtikas pārstrādes iekārtu iegādi, ieteicams lūgt ražotājam apstiprināt atbilstību visiem tiesību aktiem, tostarp tiem, kas attiecas uz saskari ar pārtikas produktiem.