Produkta sertifikācija, atbildīgā persona kosmētika, Atbilstības deklarācija, CE marķējums, ES atbilstības sertifikāts, kosmētikas produkti Kosmētikas izstrādājumu paziņojumu portāls – CPNP, Regula (EK) Nr. 1223/2009 Kosmētikas produktu drošības ziņojums (CPSR) Eiropas Savienības sertifikācijas reģistrācija, pārtika kontaktmateriāli, pārtikas iepakojums

Kibernoturības regula (CRA) 2024/2847, Mašīnu regula 2023/1230.

Mašīnu ražotājiem jau sen ir pienākums marķēt savas mašīnas ar CE marķējumu. Līdz šim, lai saņemtu CE marķējumu, mašīnām bija jāatbilst drošības prasībām, jāaizsargā cilvēku veselība un vide. Par pamatu tam kalpoja Eiropas Savienības direktīva par mašīnām 2006/42/EK.

 

No 2027. gada šie CE marķējumi ietvers vairāk, mašīnai jābūt aizsargātai pret kiberuzbrukumiem. To nodrošinās divi jauni ES regulējumi, kas stāsies spēkā no 2027. gada:

 

Mašīnu regula 2023/1230, kas aizstāj Mašīnu direktīvu, un Regula 2024/2847 par kiberizturību (CRA). Mašīnu ražotājiem ir jāievēro abi ES regulas — CRA preambulas 53. punkts to skaidri norāda.

 

CRA regula un Mašīnu regula ir ES regulas, tās tieši attiecas uz visām ES dalībvalstīm. Atšķirībā no ES direktīvām, tās vairs nav jātransponē nacionālajos tiesību aktos. Tas arī atšķir Mašīnu regulu no tās priekšteces, Mašīnu direktīvas.

 

 

Tās ir noteiktu produktu regulas, kas piemērojamas visā ES teritorijā un kuru mērķis ir nodrošināt, ka visās dalībvalstīs produktiem tiek piemēroti vienādi drošības standarti.

 

Abu regulu pamatā ir noteiktas prasības produktiem, uz kuriem tās attiecas. CRA tās ir uzskaitītas I pielikumā, bet Mašīnu regulā — III pielikumā.

 

Abiem regulām ir kopīgs tas, ka no to darbības beigām 2027. gadā attiecīgie produkti vairs nedrīkst tikt pārdoti ES bez CE marķējuma.

 

ES Mašīnu regula 2023/1230 Mašīnu regula ES nodrošina drošības atbilstības novērtējumu CE marķējums atbilstības sertifikāts produkta sertifikācija Eiropas Savienībā

 

Lai uzliktu CE marķējumu, ir jāizstrādā ES atbilstības deklarācija produktam. Šajā deklarācijā ir jānorāda piemērojamie noteikumi.

 

Praksē mašīnai, kas pārdota 2027. gada beigās, ES atbilstības deklarācijā jānorāda gan mašīnu regula (2023/1230), gan CRA (2024/2847), kā arī jebkuri piemērojamie saskaņotie standarti.

 

Saskaņotie standarti (hEN): Saskaņotie Eiropas standarti atbilst “atbilstības prezumpcijai” konkrētiem ES saskaņošanas tiesību aktiem. Tas nozīmē, ka, ja ir ievērots saskaņotais standarts mašīnu regulai, var pieņemt, ka ir ievērotas mašīnu regulas prasības.

 

Tādējādi saskaņotie standarti palīdz interpretēt bieži vien neskaidri formulētas prasības un nodrošina tiesisko noteiktību.

 

Saskaņotie standarti bieži vien pastāv konkrētiem produktiem, tāpēc to ir tik daudz. Vecajai Mašīnu direktīvai (2006/42/EK) jau ir vairāk nekā 800 saskaņoto standartu.

 

Tā kā CRA tikko stājās spēkā, tai pagaidām nav vienotas saskaņotas normas.

 

Esošās saskaņotās normas mašīnu direktīvai ir jāatjaunina un, ja nepieciešams, jāpapildina līdz 2026. gada 20. janvārim.

 

Pirmie harmonizētie CRA standarti arī jāpublicē 2026. gadā. Tomēr sākotnēji galvenā uzmanība tiks pievērsta svarīgiem un kritiski svarīgiem produktiem, kas norādīti CRA III un IV pielikumā, kuri parasti neietver mašīnas.

 

Atbilstības novērtēšanas procedūras CRA un Mašīnu regulai kopumā ir vienādas. Tās var nosacīti iedalīt procedūrās, kas prasa ārējas atbilstības novērtēšanas iestādes iesaistīšanu (moduļi H, B, C, G), un “iekšējā ražošanas kontrole” (modulis A).

 

Katrā regulā ir noteikts, kādas atbilstības novērtēšanas procedūras tiek piemērotas.

 

Mašīnu regulā procedūru varianti ir atkarīgi no mašīnas veida.

 

CRA gadījumā atbilstības novērtēšana saskaņā ar A moduli parasti ir pietiekama mašīnām, jo tās neietilpst “svarīgu” vai “kritisku” produktu kategorijā (III vai IV pielikums).

 

Konkrētus jautājumus par laišanu tirgū, CE marķējumu, ES atbilstības deklarāciju un atbilstības novērtēšanas procedūrām var uzdot mūsu speciālistiem.